Citizens Awards Recipients


 

Arts Acclaim Award

  • Isaiah Blackwood
  • Chris Cuthbert
  • Isaiah Isaacs-Peck
  • J Squad
  • Bruce Madole
  • Adelaine Morin
  • Peel Panto Players
  • Brittany Raymond
  • Baljinder Sekha
  • Carmen Spada

Emergency Services Award of Valour

  • Daniel Ferreira
 

Inspirational Award

  • David Laing
  • Brian Perras
  • Jean Skeen
  • Mokshi Virk
 

Long Term Service Award

Long Term Service 10-Year Award

  • Karen Nichols
  • Eduarda Domingues
  • Michael Smith
  • Marlon McCollin
  • Kim McDonald-Taylor
  • Jennifer Langley
  • Amanda Gorski

Long Term Service 25-Year Award

  • Cathy Barrett
  • Judith Daniel
  • Susan Drake
  • Linda Eddy
  • Jonquil Foster
  • Vicki Gilligan
  • Murielle Golding
  • Ann Hallas
  • Mohinder Kalsi
  • Rajni Sharma
  • John Sanderson

Long Term Service 35-Year Award

  • COBRA Swim Club
  • Valerie Brand
  • Rita Collins
  • Janet Langley
  • Beverley Niece
  • Margaret Preston
  • Janis Wilson

Long Term Service 50-Year Award

  • Moira Lumley

Volunteer of the Year Award

  • Michael J. Gyovai
 

Sports Achievement Award

Football

  • Brampton Bulldogs Bantam Team
  • Brampton Bulldogs Atom Team
  • Brampton Bulldogs Peewee Team

Track and Field

  • Braxtton Barnett
  • Jillian Catton
  • Daniel Harper
  • Justin Knight
  • Brian Obonna
  • Anthony Phinn
  • Brampton Racers Mite Boys Relay Team
  • Brampton Racers Tyke Boys Relay Team

Gymnastics

  • Adam Safaoui

Special Olympics

  • Kadeem Cowan
  • Carter Crawford
  • Melissa Dallimore
  • Brandon Derrell
  • Brampton Special Olympics Softball Team D

Baseball

  • Brampton Royals Midget Select Team 18U
  • Brampton Royals 15U AAA

Softball

  • Brampton Blazers Novice Gold Team

Figure Skating

  • Mackenzie Boys Eddy
  • Olivia Boys Eddy
  • Gabriel Clemente
  • Jade McCue

Baton Twirling

  • Broadway Junior Large D.T.
  • Route 66 Small Pompom
  • Fly Junior Sm D.T.

Karate

  • Anahit Grewal
  • Ashleen Jassal
  • Amir Khaleghpanah
  • Aryan Khaleghpanah
  • Amar Khangura
  • Sahib Khela
  • Karanbir Marok
  • Navrose Marok
  • Esha Matharu
  • Baldeep Raman
  • Gurleen Raman
  • Jaskirat Saini
  • Sehjot Sandhu
  • Arun Tyagi

Swimming

  • Matthew Cabraja
  • Christopher Fox
  • Melissa LeBlonc
  • Faith MacQueen
  • Martine Nyhof
  • Jacob Stojanovic
  • Jayden Vande Vooren
  • Tristan Walker
  • COBRA Swim Club Boys Relay Team